A A A

Tibullus, Sulpicia, Propertius, Ovidius: Ľúbostné elégie

Ponuka|Vydané (triediť) » Podľa autora » Rímski|Vydané (triediť) » Podľa diela » Dráma|Vydané (triediť) » Podľa roku vydania » 2013

Cena:12.37EUR

TIBULLUS (asi 54–19 pred Kr.)

SULPICIA (asi 2. polovica 1. stor. pred Kr.)

PROPERTIUS (asi 50–15 pred Kr.)

OVIDIUS (43 pred Kr.–17, resp. 18 po Kr.)

V 1. storočí pred Kr. sa v Ríme vytvoril nový štýl rímskeho básnictva, elégia, ktorá nachádza zdroje v subjektívnych zážitkoch básnikov. K najvýznamnejším elegickým básnikom sa radí Tibullus, Propertius, Ovidius a tiež Sulpicia, ako jedna z mála žien píšucich básne v období antiky. Spoločným prvkom pre elegikov je túžba, najmä túžba po láske, ktorá je mnohokrát i nešťastná a prináša strasti, no i iné významné udalosti ovplyvňujúce myšlienkové a citové vnímanie básnikov, ako konfiškácie a zážitky z vojen u Tibulla a Propertia, ktorému i predčasne zomrel otec, alebo vyhnanstvo u Ovidia, ktorý bol nútený dožiť svoj život na pobreží Čierneho mora.

Ich elégie nás dokážu nielen potešiť lahodnosťou svojho štýlu, ale môžeme z nich cítiť i emócie básnikov, ktorí svoje životné nadšenie či trpkosť osudu vteľovali do básní, ktoré akoby im raz potvrdzovali ich vzlet, inokedy poskytovali liečivú útechu.

Naše vydanie podáva reprezentatívny výber z najlepších básní najvýznamnejších rímskych elegikov. Diela básnikov doplňujú tri štúdie Ignáca Šafára Rímska ľúbostná elégia a jej predstavitelia, Život a dielo predstaviteľov rímskej klasickej poézie a Publius Ovidius Naso, ktoré nás v súhrne oboznamujú s básnikmi starého Ríma.

Preklad: Ignác Šafár

Jazyk: slovenský

Počet strán: 232

Rozmery: 205x135x14 mm

Väzba: brožovaná

Rok vydania: 2013

ISBN: 978-80-89520-12-1

Bežná cena: 13,74 €

Zľavnená cena: 12,37 € - zľava 10 %

 
counter.exohosting.sk
www.exohosting.sk