A A A

Ovidius: Metamorfózy IX-XV

Ponuka|Vydané (triediť)|Vydané (triediť) » Podľa autora » Rímski|Vydané (triediť) » Podľa diela » Dráma|Vydané (triediť) » Podľa roku vydania » 2012

Cena:12.37EUR

OVIDIUS (43 pred Kr.–17, resp. 18 po Kr.)

Metamorfózy sú svojím obsahom a kompozíciou veľmi náročným dielom, ktorého vznik umožnila Ovidiova nevyčerpateľná tvorivá sila. Zvolenú matériu však básnik spracováva s neobyčajnou ľahkosťou, dávajúc tak čitateľovi možnosť jednoducho a bez vážnejšej námahy ponoriť sa do spleti mytológie od najstarších čias až po veľkosť Ríma Ovidiovej doby.

Autor do svojich básní vyberá rozmanité námety, ktoré má snahu tematicky spájať do ucelených celkov. V jednotlivých básňach rozvíja zápletku, neraz ľúbostnú, ktorej vyvrcholením je premena. Premena býva niekedy trestom, inokedy odmenou za uvedené činy. Verše Ovidiových básní plynú ľubozvučne a ľahko, informujú nás o množstve udalostí, ukazujú nám činy mnohých héroov staroveku, prezentujú náboženské predstavy dávnych, vzdialených čias. Napriek poučeniu, ktoré ich čítaním získavame o antických časoch, máme možnosť cítiť ľahkosť bytia, ktoré Ovidius vplieta do svojich obrazov, neraz plynúcich v čarokrásnej scenérii prírody.

I keď niektorí bádatelia dospievajú k záverom, že Ovidius dokončil Metamorfózy až počas vyhnanstva na pobreží čiernomorskej Tomidy, podstatnú časť tohto diela napísal v časoch svojej najväčšej slávy, keď v Ríme nebolo od neho väčšieho básnika. Metamorfózy tvoria veľmi cenný zdroj informácií z obdobia antiky a poskytujú príjemné, zábavné čítanie.

Druhá časť nášho vydania obsahuje deviatu až pätnástu knihu Metamorfóz, doplnená je štúdiou Ignáca Šafára Publius Ovidius Naso – básnik úsmevnej irónie i vážneho pohľadu na svet, ktorá uvádza životné pomery básnika a v stručnosti rozoberá jeho diela.

 

 

Preklad: Ignác Šafár

Jazyk: slovenský

Počet strán: 244

Rozmery: 205x135x14 mm

Väzba: brožovaná

Rok vydania: 2012

ISBN: 978-80-89520-07-7

Bežná cena: 13,74 €

Zľavnená cena: 12,37 € - zľava 10 %

 

 
counter.exohosting.sk
www.exohosting.sk