A A A

Ovidius: Metamorfózy I-VIII

Ponuka|Vydané (triediť)|Vydané (triediť) » Podľa autora » Rímski|Vydané (triediť) » Podľa diela|Vydané (triediť) » Podľa diela » Dráma|Vydané (triediť) » Podľa roku vydania|Vydané (triediť) » Podľa roku vydania » 2012

Cena:18.51EUR

OVIDIUS (43 pred Kr.–17, resp. 18 po Kr.)

Ovidius, rímsky básnik, ktorý dokázal svojimi slovami mimoriadne zaujať, ktorého dar reči bol údajne taký veľký, že slová, čo vyslovoval, akoby sa samy spájali do veršov. V mladosti po odmietnutí kariéry právnika venoval sa skladaniu básní a už prvými pokusmi stal sa obľúbený, najmä medzi mladými Rimanmi. Jeho básne, nabité silnou zmyselnosťou a lahodným rytmom, sa čoskoro stali populárne v celom Ríme. Ovidius sa postupne prepracovával rôznymi témami, od ľahšieho žánru milostnej poézie k vážnejším látkam. Spracoval kalendár rímskych sviatkov prvej polovice roka a zaujímal sa tiež o grécku mytológiu, ktorej matériu spracoval a zostavil do Metamorfóz a sčasti ich v nich doplnil rímskymi tradíciami. Metamorfózy sú dozaista básnikovým najvýznamnejším dielom, i keď on sám tvrdil, že nebolo dokončené podľa jeho predstáv.

Po rozhodnutí cisára Augusta odoslať Ovidia do vyhnanstva básnik Metamorfózy spálil, no kópie sa našťastie zachovali u jeho priateľov, a tak dokázali prežiť veky až do dnešných čias, ako si sám básnik pri písaní veršov tohto skvelého diela predsavzal. No Metamorfózy nie sú v Ovidiovom podaní iba faktickým zbásňovaním historických zdrojov. Básnik i tu dokazuje, že pre jeho slová a verše je stvorená ľúbostná poézia a v mnohých častiach jeho Metamorfózy planú milostnými zápletkami.

Súčasné vydanie Metamorfóz je rozdelené do dvoch častí. Prvá obsahuje prvých osem kníh epickej básne a je doplnená štúdiou Anikó Polgárovej Tkanina Arachny alebo Interpretačné roviny Metamorfóz, ktorá sa zaoberá interpretačnými vrstvami a kompozíciou diela a stručne aj vplyvom Ovidiových diel.

 

Preklad: Ignác Šafár

Jazyk: slovenský

Počet strán: 276

Rozmery: 205x135x16 mm

Väzba: brožovaná

Rok vydania: 2012

ISBN: 978-80-89520-06-0